Путильська громада
Чернівецька область, Вижницький район

Вживання ПАР як фактор вчинення правопорушень неповнолітніми

Дата: 26.07.2022 08:41
Кількість переглядів: 623

Одним із суттєвих факторів, що збільшують ризик вчинення неповнолітніми правопорушень, є вживання психоактивних речовин (алкоголю та наркотиків).

За оціночними даними в Украі?ні вживає наркотики від 1 до 1,5 млн осіб, а майже 70% споживачів – особи до 30 років і щороку ця проблема молодшає. Особливої актуальності вона набуває, на жаль, під час війни, коли батьки мають все менше ресурсу контролювати поведінку дітей, коли криміналізація суспільства має ризик зростати, а ті, хто втягують неповнолітніх у протиправну поведінку, активізуються. Неповнолітні експериментують з вживанням різних ПАР та з рештою залучаються до вирощування та виготовлення наркотичних речовин, їх використовують в якості кур’єрів для транспортування ПАР. Крім того наркотики є каталізаторами для вчинення ними інших злочинів.

Кримінальним кодексом України передбачено можливість звільнення засудженої особи від відбування покарання у виді позбавлення волі з випробуванням за умови її виправлення у громаді. Тому для мінімізації виявлених під час оцінки факторів ризику скоєння повторного злочину, така особа повинна бути залучена до відповідних заходів. Одним із таких заходів може бути спеціальна пробаційна програма, у разі призначення її цій неповнолітній особі за рішенням суду.

Наразі наказами Міністерства юстиції України затверджено такі чотири програми для неповнолітніх: «Зміна прокримінального мислення», «Подолання агресивної поведiнки», «Попередження вживання психоактивних речовин» (Наказ від 11.06.2018 №1797/5) і «Формування життєвих навичок» (Наказ від 23.10.2019 №3235/5). Для кожного суб’єкту пробації обирається та чи інша програма в залежності від скоєного злочину та виявлених факторів ризику.  

Олег Янчук, директор Державної установи «Центр пробації»

«Основною метою усіх пробаційних програм є досягнення позитивних змін у поведінці суб’єкта пробації шляхом розвитку та підтримки у нього навичок конструктивного і критичного мислення, самоконтролю, управління гнівом та агресивною поведінкою, формування готовності дотримуватись соціально прийнятних норм і ненасильницьких моделей поведінки. Водночас кожна із чотирьох пробаційних програм має свої особливості, специфічні завдання, функції, цільову групу, а також відрізняються кількістю проведення занять».

Програма «Попередження вживання психоактивних речовин» спрямована на таке:? усвідомлення шкоди вiд вживання;? розвиток та підтримку навичок ефективного самоконтролю;? формування вміння протистояти провокуючим факторам, а також тиску щодо вживання ПАР з боку соціального оточення;? підвищення вмотивованості до відмови вiд вживання ПАР.

Illustration

 

Олена Суботенко, заступник директора Державної установи «Центр пробації», яка опікується напрямом реалізації пробаційних програм

«Секрет пробаційних програм полягає в тому, що зміна поведінки відбувається шляхом зміни способу мислення. Крім того, специфіка пробаційних програм для неповнолітніх полягає у врахуванні психофізіологічних характеристик та особливостей сприйняття осіб підліткового віку. Зокрема, це відображено у тривалості і кількості занять, спрощеній подачі матеріалів, використанні ігрових методик, актуалізації вікових ресурсів. З метою вирішення криміногенної потреби вживання наркотичних засобів, психоактивних речовин або їх аналогів, судами неповнолітнім призначається обов’язок виконувати заходи, передбачені пробаційною програмою «Попередження вживання психоактивних речовин».

Програма може впроваджуватися як в індивідуальній, так і у груповій (тренінговій) формі, та містить відповідні до визначених цілей заняття. Ця та інші пробаційні програми побудовані на засадах когнітивно-поведінкового втручання, що є одним з доказових та дієвих методів впливу на зміну людиною своєї поведінки. Пробація має спеціально підготованих працівників – кураторів, які відповідальні за впровадження пробаційних програм із засудженими, зокрема й неповнолітніми.


Стаття підготована залученими експертами МКР спільно з працівниками ДУ «Центр пробацїі».


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь