Жінки України готові боронити свою країну на різних фронтах, але брати у руки зброю і йти до лав ЗСУ не всі мають хист та можливість

Дата: 23.08.2022 12:10

Отож, оскільки в Україні все ще триває мобілізація населення через запроваджений воєнний стан і повномасштабну війну з росією, багатьох пробаціонерок турбує питання: чи будуть забирати до лав армії жінок, адже вже з 1 жовтня 2022 року усіх українок ставитимуть на військовий облік.

Центр протидії дезінформації РНБО надає відповіді на найактуальніші запитання.

Чи всі жінки в Україні повинні стати на військовий облік?

На військовий облік зобов’язані стати всі жінки, придатні за станом здоров'я та віком, а також мають спеціальність або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю. Жінки не можуть відмовитися ставати на військовий облік – це їхній обов’язок, що передбачено Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу».

Жінки стають віи?ськовозобов'язаними та перебувають у запасі Зброи?них сил, Національноі? гвардіі? чи інших віи?ськових формувань, але це лише жінки тих професій, які визначені в наказі Міноборони України від 11.10.2021 р. №313 (перелік професій - за посиланням https://ips.ligazakon.net/document/re37188).

Чи всі жінки, хто став на військовий облік, підлягають мобілізації?

Наразі мобілізація жінок є добровільною та виключно за місцем проживання. Жінок можуть мобілізувати лише за найдефіцитнішими військовими спеціальностями. Усі жінки, які зараз служать, роблять це добровільно і за контрактом (у воєнний час жінки можуть бути прии?няті на віи?ськову службу та службу у віи?ськовому резерві лише за контрактом і в добровільному порядку).

Жінки з неповнолітніми дітьми до 18 років не підлягають призову на віи?ськову службу через мобілізацію.

Які обов’язки у військовозобов'язаних жінок?

- Перебувати на військовому обліку за місцем проживання, а за кордоном перебувати за місцем консульського обліку у дипломатичних установах України.

- З'являтися на виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у терміни, зазначені в одержаних документах.

- Не міняти місце проживання без дозволу військового комісара, керівників Служби безпеки чи Служби зовнішньої розвідки після оголошення мобілізації у воєнний час.

- Проходити медогляд та лікування.

- Проходити підготовку на військову службу, виконувати військовий обов'язок, перебуваючи у запасі.

- За тиждень прийти у територіальний центр для зняття з військового обліку, якщо необхідна зміна місця проживання, поїздка у відрядження, навчання, відпустка та лікування (на більше ніж три місяці за кордон).

- У разі зміни сімейного стану, погіршення стану здоров'я, адреси місця проживання (знаходження), отримання освіти, місця роботи чи посади - потрібно повідомити за сім днів органи, в яких перебувають на обліку.

Звертаємо увагу на деякі особливості реалізації постановки жінок на військовий облік:

На період воєнного стану військовозобов'язаним жінкам обмежили виїзд за межі України.

До кінця 2022 року жоден керівник підприємства, де працюють жінки, а також самі жінки, які мають стати на облік, не нестимуть адміністративну відповідальність, проте після кінцевого терміну взяття на облік жінок, яким це необхідно зробити, підприємства будуть оштрафовані на суму від 5500 до 8500 грн. (ухилення військовозобов’язаної від військового обліку після попередження, зробленого керівником територіального центру, це порушення ч. 1 ст. 337 Кримінального кодексу, і карається штрафом від 5 100 до 8 500 грн. або виправними роботами до одного року).

Центр пробації тримає руку на пульсі та вивчає питання постановки жінок на військовий облік, щоб наші співробітниці завжди були обізнаними щодо своїх прав та обов’язків, мали вибір та були захищеними на роботі та вдома.