РОЗІРВАННЯ ТРУДОВОГО ДОГОВОРУ З ІНІЦІАТИВИ РОБОТОДАВЦЯ У ЗВ’ЯЗКУ З НЕВІДПОВІДНІСТЮ ПРАЦІВНИКА ЗАЙМАНІЙ ПОСАДІ ЗА СТАНОМ ЗДОРОВ’Я

Дата: 06.02.2023 15:23

Постановою від 27.12.2022 №1449 Кабінет Міністрів України затвердив Порядок розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця (власника або уповноваженого ним органу, фізичної особи, яка використовує працю найманих працівників) у зв'язку з виявленням невідповідності працівника займаній посаді за станом здоров'я за наявності у нього права на призначення дострокової пенсії за віком.

Цей Порядок визначає механізм розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця у зв'язку з виявленням невідповідності займаній посаді за станом здоров'я працівника, якому на день звільнення залишилося не більш ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, за наявності у нього страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі.

Невідповідність працівника займаній посаді за станом здоров'я підтверджується одним з таких документів:

• довідкою закладу охорони здоров'я, яка містить інформацію про заключний висновок лікарсько-консультативної комісії щодо зміни місця роботи;

• повідомленням роботодавцю щодо групи інвалідності та її причини або випискою з акта огляду медико-соціальної експертної комісії, або індивідуальною програмою реабілітації (за умови надання її особою);

• медичною довідкою про проходження попереднього (періодичного) медичного огляду працівника певної категорії, виданою комісією з проведення медичних оглядів закладів охорони здоров'я .

На підставі одного з цих документів роботодавець зобов'язаний вжити заходів для переведення працівника за його згодою на іншу роботу тимчасово чи без обмеження строку за наявності відповідних вакансій або у разі відсутності відповідних вакансій скласти про це акт.

Виявлена невідповідність працівника займаній посаді за станом здоров'я у разі його відмови від переведення на іншу роботу або відсутності відповідних вакансій для його переведення може бути підставою для розірвання трудового договору та звільнення працівника за ініціативою роботодавця згідно з пунктом 2 частини першої статті 40 КЗпП.

Непрацююча особа, яка має страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, звільнена не раніше ніж за півтора року до досягнення пенсійного віку за ініціативою роботодавця у зв'язку з виявленою невідповідністю займаній посаді за станом здоров'я згідно з пунктом 2 частини першої статті 40 КЗпП, подає до Пенсійного фонду заяву про призначення пенсії і документ про підтвердження невідповідності займаній посаді за станом здоров'я, що стала підставою для звільнення, та інші документи, необхідні для призначення дострокової пенсії за віком.