Путильська громада
Чернівецька область, Вижницький район

28 березня 2024 року набрав чинності Закон № 3342-IX «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо удосконалення видів кримінальних покарань»

Дата: 17.04.2024 12:34
Кількість переглядів: 3027

28 березня 2024 року набрав чинності Закон № 3342-IX «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо удосконалення видів кримінальних покарань» (далі – Закон). Згідно із ним за деякі кримінальні правопорушення каратимуть пробаційним наглядом. При цьому він буде одним із основних видів покарання, на рівні з обмеженням чи позбавленням волі, але водночас буде їхньою альтернативою. Отже, тепер деяким категоріям правопорушників вдасться уникнути в’язниці, але не покарання!

Що таке пробаційний нагляд

 Пробаційний нагляд — це основне кримінальне покарання, яке полягає в обмеженні прав і свобод засудженого, визначених законом і встановлених вироком суду, із застосуванням наглядових та соціально-виховних заходів без ізоляції від суспільства. На засудженого покладається низка обов’язків, за невиконання яких може бути застосовано більш суворе покарання.

Пробаційний нагляд може бути застосований до правопорушника на строк від одного до п'яти років, а щодо неповнолітніх від одного до двох років.

Коли може бути застосований пробаційний нагляд

 Пробаційний нагляд може бути застосований за злочинні діяння, передбачені окремими частинами статей Кримінального кодексу України, такі як:

- умисне заподіяння тяжких тілесних ушкоджень у разі перевищення меж необхідної оборони;

- перевищення заходів, необхідних для затримання особи, яка вчинила кримінальне правопорушення;

- умисне легке тілесне ушкодження;

- побої та мордування;

- домашнє насильство;

- погрози вбивством;

- зараження вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби;

- зараження венеричною хворобою;

- ненадання допомоги хворому медпрацівником;

- насильницьке донорство;

- експлуатація дітей;

- примушування до вступу в статевий зв'язок;

- порушення порядку фінансування політичної партії і передвиборної агітації;

- ухилення від сплати аліментів;

- розголошення таємниці усиновлення;

- перешкоджання професійній діяльності журналістів;

- грубе порушення законодавства про працю;

- невиплату зарплати, стипендії, пенсії чи інших установлених законом виплат;

- порушення недоторканності приватного життя, права на отримання освіти та на безоплатну меддопомогу;

- крадіжку, грабіж, хуліганство і шахрайство;

- незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги та благодійних пожертв;

- підроблення документів;

- розголошення банківської таємниці;

- незаконну порубку, перевезення, зберігання і збут лісу;

- за браконьєрство;

- публічні заклики до вчинення теракту;

- наругу над могилою;

- ввезення, виготовлення, збут і розповсюдження порнографічних предметів;

- створення або утримання місць розпусти і звідництво;

- посів або вирощування снотворного маку чи конопель;

- незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту.

Які обов’язки покладаються на засудженого

При обранні покарання у виді пробаційного нагляду суд покладає на засудженого такі обов'язки:

- періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;

- повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну свого місця проживання, роботи або навчання;

- не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.

Крім цього, на засудженого судом можуть бути покладені й інші обов'язки:

- використовувати електронний засіб контролю і нагляду та проживати за вказаною у рішенні суду адресою;

- дотримуватися встановлених судом вимог щодо вчинення певних дій, обмеження спілкування, пересування та проведення дозвілля;

- працевлаштуватися або за направленням уповноваженого органу з питань пробації звернутися до органів державної служби зайнятості для реєстрації як безробітного та працевлаштуватися, якщо йому буде запропоновано посаду (роботу);

- виконувати заходи, передбачені пробаційною програмою;

- пройти курс лікування від наркотичної, алкогольної залежності, розладів психіки та поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин або захворювання, що становить небезпеку для здоров’я інших осіб.

Важливо: Пробаційний нагляд не призначається особам, які під час відбування цього виду покарання вчинили кримінальне правопорушення.

Який порядок виконання покарання у виді пробаційного нагляду

 Виконання покарання у виді пробаційного нагляду покладається на уповноважені органи з питань пробації за місцем проживання засудженого. Строк відбування покарання починається з моменту постановки засудженого на облік органом з питань пробації. У строк покарання за правилами, передбаченими статтею 72 Кримінального кодексу України, зараховується час попереднього ув’язнення або цілодобового домашнього арешту.

З метою дієвості нового покарання, Законом встановлено наслідки ухилення особи від відбування покарання у виді пробаційного нагляду, яке має місце при невиконанні засудженим покладених на нього законом та судом обов'язків. Крім цього, Законом внесені зміни до статті 389 КК України, якою передбачено кримінальну відповідальність за ухилення засудженого від відбування покарання у виді пробаційного нагляду у вигляді обмеженням волі строком до трьох років.

При  невиконанні засудженим покладених на нього обов'язків, а також у разі вчинення адміністративного правопорушення, із засудженим проводиться індивідуальна профілактична бесіда та застосовується письмове попередження про притягнення до кримінальної відповідальності. Письмове попередження не застосовується, якщо покладений обов'язок не був виконаний з поважних причин.

У разі ухилення засудженого від прибуття за викликом уповноваженого органу з питань пробації письмове попередження вважається винесеним, якщо його направлено через Національного оператора поштового зв'язку або вручено в інший спосіб та отримано підтвердження про його вручення.

Ухиленням від відбування покарання у виді пробаційного нагляду є систематичне невиконання засудженим обов’язків, покладених на них законом і судом, або систематичне вчинення адміністративних правопорушень (три і більше).

Наслідком ухилення засудженого від відбування покарання у виді пробаційного нагляду є направлення уповноваженим органом з питань пробації відповідних матеріалів до органів Національної поліції для вирішення питання про притягнення до кримінальної відповідальності відповідно до статті 389 КК України.

Стосовно засуджених, які належним чином відбули покарання у виді пробаційного нагляду, уповноважений орган з питань пробації в день закінчення строку покарання у виді пробаційного нагляду направляє відповідне повідомлення суду, який постановив вирок. Засудженому на його вимогу може бути видано довідку про відбуття покарання або про звільнення від нього.

 Пробаційний нагляд - шанс для виправлення

Одним з найважливіших аргументів на користь пробаційного нагляду є додаткові можливості для виправлення правопорушників. Пробаційний нагляд дозволяє забезпечити, що особа, яка порушила закон, буде відповідальна за свої дії, одночасно не відчуваючи дискомфорту від ізоляції від суспільства. Це дозволяє збільшити шанси на повернення правопорушників до суспільства зі зміцненим почуттям відповідальності та здатності до самоконтролю.

Наприклад, у випадку виникнення заборгованості з аліментів суд може призначити покарання у вигляді громадських робіт та обмеження волі, а може і третій варіант — призначити обвинуваченому пробаційний нагляд. Саме так суд вчинив по відношенню до пана Миколи, який заборгував аліменти. З одного боку, 80-120 годин громадських робіт могли б здаватися швидким і простим рішенням, але пан Микола відпрацював би це покарання протягом місяця і користі його дитині це не принесло б. З іншого боку, два роки обмеження волі лягли б тягарем на бюджет, не гарантуючи виплати аліментів.

Призначивши пану Миколі покарання у виді пробаційного нагляду суд зобов'язав засудженого працевлаштуватися та пройти пробаційні програми. Таким чином він повинен знайти роботу і буде у змозі сплатити аліменти, а проходження пробаційних програм дозволить змінити його прокримінальне мислення й ставлення до свого життя та вчинків. При цьому він залишиться в суспільстві та не зазнає згубного впливу установ обмеження волі.« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь